Featured Snippets چیست و چه تاثیری در سئو سایت دارد
/
/
Featured Snippets چیست و چگونه محتوای خود را برای آن سئو کنیم؟

Featured Snippets چیست و چگونه محتوای خود را برای آن سئو کنیم؟

راهنمای مطالعه

Featurred snippt یا جواب ویژه گوگل به چه معناست؟ آیا بر روی سئو سایت تاثیر می‌گذارد؟ چگونه برای سایت خود Featured snippet ایجاد کنیم؟ این‌ها همه سوالاتی است که در این راهنما می‌خواهیم به آن پاسخ دهیم.

به نظر شما دریافت ترافیک از گوگل در حال سخت‌تر شدن از گذشته است؟ فقط رقابت با رقبا سخت‌تر نشده بلکه خود گوگل هم دریافت ترافیک را برای وب‌سایت‌ها سخت‌تر از گذشته کرده است. قبلا گوگل 10 لینک در صفحه نتایج جستجو خود قرار می‌داد، ولی از آن زمان مدتی است که گذشته و شکل و شمایل نتایج گوگل نیز به کلی تغییر کرده است. برای مثال گوگل برای سریع‌تر کردن دسترسی کاربران به جواب سوال خود از یک قابلیت به اسم پاسخ ویژه گوگل استفاده می‌کند. برای اینکه شما هم از این تغییرات عقب نمانید با ما همراه باشید تا نحوه بهینه سازی محتوا برای قرار گرفتن در جواب ویژه گوگل را به شما بیاموزیم.

 

انواع بلوک‌های محتوای ویژه گوگل

قبل از اینکه به توضیح Featured Snippets بپردازیم، می‌خواهیم انواع بلوک‌های محتوای ویژه گوگل را معرفی کنیم تا با آن‌ها بیشتر آشنا شوید:

 

1- ریچ انسر

ریچ انسر (rich answer) یا پاسخ‌های غنی که به عنوان جواب‌های سریع نیز شناخته می‌شوند، یکی از اشکال مختلف پاسخ گوگل به جواب پرسوجوهایی است که کاربران می‌پرسند و بدون وارد شدن به سایت خاصی، گوگل جواب سوالات آن‌ها را در اختیار کاربران می‌گذارد.

در اینگونه بلوک‌ها جواب تا حد ممکن کوتاه است. مثلا در جواب سوال (how big the earth is)، گوگل برای جواب دادن فقط (3959 miles) را نمایش می‌دهد.

 

2- گراف دانش

در گراف دانش (Knowledge Graph) گوگل اغلب برای جواب‌ دادن به سوالات کاربران از چندین منبع برای جمع آوری اطلاعات استفاده می‌کند و گراف دانش را یا در سمت راست صفحه نمایش و یا در بالای نتایج ارگانیک به کاربر نشان می‌دهد. این گونه بلوک‌ها بیشتر برای جواب دادن به سوالاتی در مورد برندها، افراد یا سازمان‌ها نمایش داده می‌شوند.

 

3- ریچ اسنیپت

ریچ اینسپت‌ها (rich snippets) در صفحه نتایج موتورجستجو و در زیر هر کدام از لینک‌های صفحات نشان داده می‌شوند. این بلوک‌ها توسط وب‌مسترها و با قرار دادن داده‌های ساختار یافته اسکیما در برگه‌ها ایجاد می‌شوند. این بلوک‌ها شامل خلاصه‌ای از صفحه، اطلاعات محصول، آدرس، نظرات و … می‌باشند، که بنا به موضوع صفحه خود می‌توانید از اسکیمای متناسب با صفحه استفاده کنید.

 

Featured Snippets چیست؟

Featured Snippets یا همان قطعه‌های ویژه، که به جواب ویژه گوگل یا رتبه صفر گوگل نیز شناخته می‌شوند همگی نتایج جستجو انتخاب شده‌ای هستند که در بالای نتایج ارگانیک گوگل و در زیر تبلیغات در یک جعبه به نمایش درمی‌آیند.

هدف گوگل از ایجاد Featured Snippets این است که بلافاصله به پرسجوی کاربر پاسخ داده شود، به همین دلیل نام معروف دیگر آنها “جعبه‌های پاسخ” است. با قرار گرفتن صفحات سایت شما در این باکس‌های ویژه، نام تجاری و برند شما نیز به شکلی به مخاطبین ارائه می‌گردد.

در اینجا به دو نکته که از مطالعه جواب‌های ویژه گوگل بدست آمده‌اند اشاره می‌کنیم:

 • بن گودسل گزارش داده است که نرخ کلیک (CTR) برگه سایت که دارای جواب ویژه گوگل در صفحه نتایج گوگل است، از دو درصد به هشت درصد افزایش یافته و درآمد حاصل از ترافیک ارگانیک آن 677 درصد افزایش یافته است.
 • اریک انگ از افزایش 20 تا 30 درصدی بازدید برای سایت خود بعد از قرار گرفتن صفحه سایت خود در جواب ویژه گوگل خبر داده است.

 

آیا تمام سایت‌ها شانس قرار گرفتن در پاسخ‌های ویژه گوگل را دارند؟

طبق تحقیقات Ahrefs ، 99.58٪ از صفحات دارای جواب ویژه گوگل دارای رتبه زیر 10 در صفحه نتایج گوگل هستند. بنابراین اگر قبلاً در جستجوی مرتبط با کلمه کلیدی در گوگل، رتبه بالایی را کسب کرده‌اید، شانس بسیار خوبی برای قرار گرفتن در featured snippet گوگل دارید.

از طرف دیگر Getstat ادعا کرده است که 70٪ از این پاسخ‌های ویژه از سایت‌هایی که دارای رتبه‌ای به غیر از رتبه 1 گوگل بوده‌اند به دست آمده است. بنابر این برای قرار گرفتن در featured snippet گوگل حتما لازم نیست که رتبه 1 صفحه نتایج را کسب کرده باشید ولی باید در صفحه اول نتایج گوگل قرار گرفته باشید.

یکی از سایت‌هایی که برای محتواهای خود تعداد زیادی از پاسخ‌های ویژه گوگل را اشغال کرده ویکیپدیا است. اگر ویکیپدیا برای کلمه کلیدی خاصی featured snippet داشته باشد، غلبه کردن بر آن واقعا کار سختی است ولی غیر ممکن نیست.

با تحقیقات صورت گرفته، پاسخ ویژه گوگل بیشتر برای جستجوهایی در حوزه‌های زیر نمایش داده می‌شود:

 • در جواب سوال‌هایی که چگونه فلات کار را خودم انجام دهم
 • حوزه سلامتی
 • حوزه مالی
 • علوم ریاضی
 • قوانین و مقررات
 • موقعیت‌ها
 • فرآیند‌های انتقالی

این پرسجوها نیز معمولا فاقد featured snippet هستند:

 • تصاویر
 • پرسجوهای محلی
 • خرید

 

انواع featured snippet

انواع مختلفی از جواب‌های ویژه گوگل وجود دارند که در ادامه هر یک از آن‌ها را بررسی خواهیم کرد. در کل این بلوک‌ها به سه دسته کلی زیر تقسیم شده‌اند:

 • featured snippet به شکل پاراگراف
 • featured snippet به شکل لیست
 • featured snippet به شکل جدول

در کل جواب‌های ویژه گوگل به یکی از اشکال بالا نمایش داده خواهد شد.

featured snippet پاراگرافی

این شکل اصلی پاسخ‌های ویژه گوگل است که همه ما آن را می‌شناسیم. گوگل برای پاسخ به سوالات جستجوگر، متن را از یک صفحه استخراج می‌کند و در این قالب نمایش می‌دهد. صفحات FAQ برای دادن پاسخ کوتاه به چندین سوال بسیار مناسب هستند و صفحات بلاگ نیز برای پاسخ به سوالات پیچیده انتخاب می‌شوند.

معمولا اسنیپت‌های ویژه پاراگرافی، برای سوالاتی که به شکل زیر هستند نمایش داده خواهند شد:

 • چگونه … انجام دهیم؟
 • چه شخصی…؟ …کیست؟
 • چرا …؟
 • … چیست؟

 

اسنیپت‌های ویژه لیست شمارشی

این اسنیپت‌های ویژه برای لیست کردن راه و روش انجام کار یا دستور پخت غذا استفاده می‌گردند. مثلا برای دستور پخت کیک یا نحوه و مراحل تعویض چرخ ماشین از این نوع اسنیپت استفاده خواهد شد. در کل از این نوع اسنیپت برای جواب دادن به همچین سوالاتی استفاده شده‌اند:

 • دستور پخت
 • چگونه خودم … انجام دهم؟
 • چگونه …؟

 

اسنیپت‌های ویژه لیست بولتی

از این نوع جواب‌های ویژه گوگل برای نمایش جواب‌هایی که به شکل لیست هستند و ترتیب در آن‌ها اهمیتی ندارد استفاده می‌شود. از این نوع Featured snippet برای نمایش موارد زیر استفاده می‌گردد:

 • لیست بهترین …
 • موارد…
 • لیست‌های ویژه

 

اسنیپت‌های ویژه به شکل جدول

این نوع از اسنیپت‌های ویژه از محبوبیت بالایی برخوردارند، به شکلی که 29 درصد کل اسنیپت‌ها را به خود اختصاص داده است. اگر می‌خواهید که جداول شما در اسنیپت‌های ویژه قرار بگیرند دقت کنید که سایز جدول مناسبی را انتخاب کرده باشید. طبق مطالعات حداقل باید 4 ردیف در جدول شما موجود باشد. معمولا اسنیپت‌های ویژه جدولی برای نمایش جواب پرسجوهای زیر توسط گوگل مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 • لیست‌ها
 • قیمت‌ها
 • رتبه‌ها
 • داده‌ها

 

اسنیپت ویژه یوتیوب

وقتی حرف از Featured snippetها در میان باشد، باید دید خودتان را فراتر از سایت خود ببرید. محتوای شما در یوتیوب نیز می‌تواند به خوبی بهینه شود تا به عنوان جواب ویژه در گوگل به نمایش بیاد. برای نمایش جواب به پرسجوکننده‌ها از متن قرار گرفته در توضیح ویدیو استفاده خواهد شد. این نوع اسنیپت برای هر نوع پرسجو به غیر از پرسجوهایی که جوب آن‌ها در جدول‌ها یافت می‌شود نمایش داده می‌شود.

 

Featured snippet دوگانه

همانطور که از اسم Double featured snippet پیداست، گوگل به جای نمایش دادن یک باکس جواب از دو باکس جواب برای نمایش پاسخ ویژه خود استفاده می‌کند. با این نوع اسنیپت گوگل سعی می‌کند همه جوانب را در رساندن پاسخ سریع به کاربر پوشش دهد. گوگل امیدوار است که اگر کاربر جواب خود را در اسنیپت اول نیافت بتواند از اسنیپت دوم استفاده کند و جواب خود را پیدا کند.

اسنیپت ویژه دو در یک

در این نوع از featured snippetها گوگل برای نمایش جواب پرسجوها از دو منبع مختلف استفاده می‌کند ولی با این تفاوت که هر دو را در یک باکس و در کنار همدیگر نمایش می‌دهد. مثلا متن را از سایت a می‌گیرد و تصویر را از سایت b انتخاب می‌کند و هر دو را در کنار هم نمایش خواهد داد.

چگونه محتوای خود را برای قرار گرفتن در featured snippet بهینه کنید

تحقیق کلمه کلیدی

تحقیق کلمه کلیدی خود را با تمرکز بر روی سوالاتی که بازدید کننده‌ها می‌پرسند انجام دهید. همچنین می‌توانید از ابزار Ahrefs و Semrush برای پی بردن به اینکه کدام کلمات از اسنیپت‌های ویژه برخوردارند و کدام‌ یک از این قابلیت برخوردار نیستند استفاده کنید.

از کادر پایین صفحات نتایج جستجو گوگل که جستجوهای مرتبط را نشان می‌دهد نیز می‌توانید برای یافتن سوالاتی که مردم زیاد پرسیده‌اند استفاده کنید.

 

اندازه متن را رعایت کنید

متن‌های قرار گرفته در جدول یا درون محتوا باید بین 54 تا 58 کلمه باشند تا بتوانند بهترین تطابق را با سایز باکس featured snippet داشته باشند. در حالت ایده آل باید جواب سوال جستجوکننده را با یک یا دو جمله بدهید.

به گوگل برای شناسایی و درک متن کمک کنید

برای اینکه گوگل درک درستی از محتوای شما داشته باشد باید متن خود را در قالب و ساختار HTML وارد صفحات کرده باشید. از تگ‌های عنوان H2 و H3 برای مشخص کردن سوالات استفاده کنید و متن خود را در تگ P یا ol و ul قرار دهید.

 

نتیجه‌گیری

هر روز گوگل برای پاسخ دادن به پرسوجوهای بیشتری از Featured snippet ها استفاده می‌کند. گوگل با این کار می‌‌خواهد که کاربر در کمترین زمان به جواب خود برسد و تجربه کاربری عالی را برای او رقم بزند.

با توجه به نکاتی که در بالا گفته شد، شما هم می‌توانید محتوای خود را بهینه کنید تا گوگل محتوای شما را در اسنیپت‌های ویژه خود قرار دهد. بهترین راه برای این بهینه سازی محتوا استفاده کردن از سوالاتی که پرسجوگران در گوگل می‌نویسند است. با قرار دادن همچین سوالاتی در محتوای خود و جواب دادن به آن‌ها شانس خود را برای قرار گرفتن در رتبه صفر گوگل افزایش دهید. در آخر با خواندن این محتوا می‌توانید به سوالات زیر پاسخ دهید:

سوالات متداول در مورد Featured snippets

feaured sninneps چیست؟

Featured Snippets  که به عنوان جواب ویژه گوگل یا رتبه صفر گوگل نیز شناخته می‌شوند همگی نتایج جستجو انتخاب شده‌ای هستند که در بالای نتایج ارگانیک گوگل و در زیر تبلیغات در یک جعبه به نمایش درمی‌آیند.

چند نوع featured snippets وجود دارد؟

در کل می‌توان گفت که featured snippet ها به سه نوع کلی تقسیم بندی می‌شوند: 1- قطعات ویژه پاراگرافی 2- قطعات ویژه لیستی 3- قطعات ویژه جدولی

آیا می‌توان به صورت دستی featured snippet در گوگل اضافه کرد؟

خیر، گوگل این جواب‌های ویزه را به صورت خودکار از بین وب‌سایت‌ها انتخاب می‌کند.

سید پویا کاظمیان

مدیر تولید محتوای آساوب

دیدگاهتان را بنویسید

برای مطالعه مطالب مرتبط با این پست پیشنهاد می‌کنیم که به مقالات زیر نگاه بیاندازید: