بهینه سازی برچسیب های هدینگ و تاثیر آن بر روی سئو
/
/
تگ هدینگ چیست؟ چگونه برچسب H1، H2، H3 و … را بهینه سازی کنیم

تگ هدینگ چیست؟ چگونه برچسب H1، H2، H3 و … را بهینه سازی کنیم

راهنمای مطالعه
تگ‌های هدینگ همچنان مبحث مهمی در سئو به شمار می‌آیند. با اینکه الگوریتم‌های موتورهای جستجو در طی این چند سال به شکل مداوم تغییر کرده است، ولی بهینه سازی تگ‌های هدینگ همچنان یک تاکتیک کارآمد برای کسب رتبه بندی در موتور جستجو تلقی می‌گردد. این برچسب‌ها هم برای سئو داخلی سایت و هم برای کاربران از اهمیت بالایی برخوردار هستند. برچسب‌های هدینگ (به انگلیسی: Header tags) به دو دلیل بر روی کسب رتبه بندی صفحات سایت شما تاثیر خواهند گذاشت، اول خواندن محتوا را برای کاربران آسان‌تر می‌کنند، دوم اینکه چون در آن‌ها کلمات کلیدی هدف قرار داده می‌شود برای موتورهای جستجو نیز از ارزش زیادی برخوردار هستند. در ادامه این پست چند روش برای بهینه سازی تگ‌های هدینگ به شما آموزش خواهیم داد.

منظور از تگ هدینگ چیست؟

برچسب‌های هدینگ که به عنوان تگ هدینگ نیز شناخته می‌شوند، برای جدا کردن عنوان‌ها و زیر عنوان‌های فرعی در محتوای یک صفحه وب مورد استفاده قرار می‌گیرند. این برچسب‌ها از نظر اهمیت از H1 تا H6 تقسیم بندی می‌شوند و برچسب H1 معمولاً برای نشان دادن عنوان صفحه به کار می‌رود و فقط یک بار از آن استفاده می‌شود. برچسب‌های هدینگ خوانایی و سئو صفحات وب‌سایت را بهبود می‌بخشند. در ادامه توضیح کلی در مورد تگ‌های مهم هدینگ خواهیم داد و هر آنچه که باید در مورد آن‌ها بدانید را برای شما شرح می‌دهیم: تگ H1: عنوان یک پست یا صفحه را مشخص می‌کند. این تگ‌ها کاملا بر محور کلمات کلیدی استوار هستند. این تگ‌ها باید بتوانند موضوع کلی صفحه یا پست را به مخاطب انتقال دهند و باید به شکلی نوشته شوند که توجه کاربران را به خود جلب کنند. تگ‌های H2: این برچسب‌ها موضوع اصلی پاراگراف و بخش‌های مختلف محتوای صفحات سایت را مشخص می‌کنند. در این برچسب‌ها باید از کلمات کلیدی اصلی، کلمات کلیدی دنباله دار و کلمات کلیدی مترادف استفاده کنید. این تگ‌ها به خواننده کمک می‌کنند تا بخش‌هایی که به دنبال آن هستند را به راحتی پیدا کنند. تگ‌های H3: با استفاده از این تگ‌ها می‌توان نکات مورد بحث در هر تگ H2 را روشن‌تر کرد. تگ‌های H3 را می‌توان در لیست‌های شمارشی و غیر شمارشی هم به کار گرفت. تگ‌های H4: با استفاده از این تگ‌ها می‌توان نکات مورد بحث در هر تگ H3 را روشن‌تر کرد. کارکتر “H” در H1 ، H2 و … مخفف عنوان (به انگلیسی: Heading) است. از نکاتی که بالا گفتیم می‌توان به راحتی حدس زد که اعداد به کار رفته در آن‌ها یک رابطه سلسله مراتبی را نمایش می‌دهد و تگ H1 دارای بیشترین اهمیت، H2 اهمیت کمتری نسبت به H1 و این روند تا تگ H6 ادامه دارد. نحوه به کارگیری این برچسب‌ها نیز مهم است. شما نباید بلافاصله بعد از تگ H1 از تگ H3 استفاده کنید، بلکه باید بین آن‌ها حداقل یک تگ H2 قرار گرفته باشد. این روند باید برای باقی برچسب‌های هدینگ نیز باید رعایت شود. در ادامه 7 نکته کاربردی برای بهینه سازی برچسب‌های هدینگ صفحات به شما خواهیم گفت که با رعایت آن‌ها می‌توانید محتوایی مرتب و سئو شده در تمامی صفحات خود داشته باشید.

1-از تگ‌های هدینگ برای ایجاد ساختار در محتوا استفاده کنید

تگ‌های هدینگ ساختار و زمینه پست‌ها و صفحات شما را فراهم می‌کنند. هر عنوان باید به شکلی نوشته شود تا به کاربر یک شمای کلی از پاراگرافی که قرار است بخواند را ارئه دهد. تگ‌های عنوان باید به شکلی دقیق و صریح نوشته شوند تا کاربر در هنگام خواندن آن‌ها بداند که در ادامه با چه موضوعی قرار است روبرو شود. از به کاربردن ایهام و آرایه‌های ادبی در تگ‌های هدینگ محتوای صفحات سایت پرهیز کنید.

2-از برچسب‌های هدینگ برای بخش بندی کردن محتوا استفاده کنید

قابلیت خواندن محتوا یکی از نکات بسیار مهم است. محتوایی که قابلیت خواندن بالایی داشته باشد شانس رتبه گرفتن آن در موتورهای جستجو نیز بیشتر می‌شود. قابلیت خواندن برای یک پست بسیار مهم و ضروری است، به طوری که انتشارات Forbes قابلیت خواندن محتوا را به عنوان نادیده گرفته شده‌ترین عامل در بازاریابی محتوا معرفی کرده است. نتایج به دست آمده از تحقیقات نیز صحت این ادعا را تایید می‌کنند. تنها 16 درصد از کاربران اینترنت پست‌ها را به شکل کلمه به کلمه می‌خوانند و مابقی محتوای صفحات را اسکن می‌کنند. کاربران علاقه‌ای به خواندن محتواهایی که از پاراگراف‌های طولانی تشکیل شده باشد را ندارند، بلکه تمایل دارند که محتوای که آن دسترسی پیدا می‌کنند به درستی بر اساس موضوعی که در باره آن بحث می‌شود بخش بندی شده باشد. پاراگراف بندی محتواها بر روی ایجاد تجربه کاربری عالی کاربران تاثیرگذار است. از طرفی موتورهای جستجو نیز تجربه کاربری هر وب‌سایت را بر روی رتبه بندی خود تاثیر می‌دهند. کاربران در مواجه با محتواهایی که به درستی پاراگراف بندی شده است واکنش‌های خاصی نشان می‌دهند. آنها به ندرت به صفحه نتایج جستجو گوگل بازمی‌گردند و معمولا محتوا را تا آخر مطالعه می‌کنند.

3-از کلمات کلیدی در برچسب‌های هدینگ استفاده کنید

درست است که تاثیر تگ‌های هدینگ بر روی سئو سایت به اندازه کسب بک‌لینک از یک وب‌سایت معتبر اثر گذار نیست، ولی کماکان گوگل تاثیر آن‌ها را در نظر می‌گیرد. از طرفی چون گوگل به برچسب‌های هدینگ توجه می‌کند، موقعیت مناسبی است تا کلمات کلیدی هدف خود را در برچسب‌های هدینگ به کار ببرید. البته این به معنای بمباران کردن تگ‌های هدینگ با استفاده از کلمات کلیدی نیست. ابتدا باید موقعیت را بسنجید و در صورت امکان از کلمات کلیدی در این برچسب‌ها استفاده کنید. سعی کنید که با به کاربردن زیاد کلمات کلیدی در این برچسب‌ها محتوایی اسپم و بدردنخور ایجاد نکنید. اولویت شما باید فراهم کردن یک تجربه کاربری عالی برای کاربران خودتان باشد. سعی کنید که برای کاربران بنویسید نه موتورهای جستجو. پس از اینکه تجربه کاربری خوبی را فراهم کردید نوبت به بهنیه سازی برچسب‌های هدینگ برای موتور جستجو می‌رسد. این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که داشتن تجربه کاربری عالی به معنای داشتن سئو قوی است.

4-بهینه سازی برای اسنیپت‌های ویژه

یکی از بخش‌هایی که برچسب‌های هدینگ تاثیر مثبتی بر روی سئو می‌گذارند، تاثیر گذاری آن‌ها بر روی Featured snippetها می‌باشد. این تاثیر به دوشکل رخ می‌دهد. اول اینکه در برچسب هدینگ خود را با استفاده از کلمه‌ کلیدی دنباله داری که از جستجوهای کاربران بدست آمده است هدف قرار دهید و سپس جواب آن را بلافاصله بعد از تگ هدینگ و در داخل تگ P وارد کنید. نکته دوم استفاده از زیر عنوان‌های H3 و H4 است. برای نمایش لیست‌های مهم خود می‌توانید از این تگ‌ها استفاده کنید، در این صورت گوگل اهمیت لیست‌ها را متوجه خواهد شد و امکان دارد آن‌ها را به صورت یک لیست شمارشی یا غیر شمارشی در صفحه نتایج خود و در بخش Featured Snippet ها به نمایش بگذارد. قرار گرفتن صفحات سایت شما در اسنیپت‌های ویژه می‌تواند مزایای زیادی را برای وب‌سایت شما به ارمغان آورد.

5-در صفحات خود فقط از یک برچسب H1 استفاده کنید

گوگل در بخشی از اظهارات خودش اعلام کرده است که استفاده از چندین H1 در صفحه اشکالی ندارد. ولی این جمله به این معنی نیست که استفاده از چندین H1 می‌تواند به بهینه سازی صفحات سایت شما کمک کند. اما چرا نباید از چندین H1 در صفحات سایت استفاده کرد؟ در برچسب‌های H1 موضوع کلی صفحات سایت ذکر می‌شود. اگر شما از چندین برچسب H1 استفاده کنید موتورهای جستجو در پیدا کردن موضوع اصلی صفحه شما دچار مشکل خواهند شد. از طرفی باید صفحات وب‌سایت خود را برای یک موضوع سئو کنید تا راحت‌تر رتبه بندی به دست بیاورند. صفحاتی که بر روی یک موضوع متمرکز شده‌اند از دید گوگل دارای محتوای مفید و تخصصی می‌باشند. از همین رو شانس قرار گرفتن چنین صفحاتی در رتبه‌های برتر گوگل افزایش خواهد یافت. با خواندن پاراگراف بالا متوجه این موضوع شده‌اید که برای کسب رتبه بندی باید محتوایی حرفه‌ای و تخصصی را به کاربران ارائه دهید و محتوایی تخصصی است که بر روی یک موضوع و جزئیات آن تمرکز کرده باشد. زمانی که در صفحه خود یک موضوع را پوشش می‌دهید باید از یک برچسب H1 استفاده کنید. اگر می‌خواهید صفحاتی از سایت خود را که دارای بیش از یک برچسب H1 هستند را پیدا کنید، پیشنهاد می‌کنم که از ابزار Screaming Frog استفاده نمایید. با اجرای این ابزار به تب H1 بروید تا صفحاتی که دارای چندین H1 هستند یا در آن‌ها از هیچ تگ H1 استفاده نشده است را به شما نمایش دهد.

6-ساختار تگ‌های هدینگ صفحات سایت را ثابت نگه دارید

یکی از نکات مهم در سئو حفظ تجربه کاربری عالی و ثابت برای کاربران است. سعی کنید با نوشتن هدینگ‌های منحصر به فرد و خلاقانه بر روی کاربران خود اثر گذار باشید. اگر از قالب خاصی برای نوشتن عنوان‌های خود استفاده می‌کنید، آن را در تمامی صفحات سایت پیاده سازی کنید. همچنین سعی کنید تا حد امکان هدینگ‌های خود را در کوتاه نگه دارید. تگ‌های هدینگ نباید به مکانی تبدیل شوند که در آن جملاتی شامل چندین کلمه کلیدی نوشته شود. به عنوان یک قانون سعی کنید که هدینگ‌های نوشته شده توسط شما از 70 حرف بیشتر نشود. این قانون را مخصوصا در تگ‌های H1 سایت خود رعایت کنید، اگر این تگ‌ها طولانی‌تر از 70 حرف باشند گوگل ادامه آن را در صفحه نتایج خود به نمایش نمی‌گذارد.

7-از محتوای جذاب استفاده کنید

سعی کنید از متن‌های جذابی در برچسب‌های هدینگ استفاده کنید که خوانندگان شما را وادار به خواندن کل محتوای صفحه شما کند. این قانون فقط مختص به نوشتن تگ‌های هدینگ نیست و باید در کل نوشته‌های خود آن را رعایت کنید. محتواهایی را که تولید می‌کنید در یک مکان به صورت پیش‌نویس ذخیره کنید و سعی کنید چند بار آن را مطالعه کنید تا بهترین هدینگ‌ها را برای محتوای خود پیدا کنید. داشتن هدینگ‌های جذاب مخاطبین شما را مجاب می‌کند تا در صفحه شما باقی بمانند و محتوای شما را مطالعه کنند. نوشتن H1 بی ربط و غیر جذاب باعث می‌شود که مخاطبین شما حتی صفحه سایت را اسکرول نکنند و مستقیما از سایت شما خارج شوند. سعی کنید در تگ H1 خود تمام جوانبی را که کاربر به دنبال آن است پوشش دهید. نتیجه‌گیری با گذشت سال‌ها و اعمال تغییرات گسترده در الگوریتم‌های موتورهای جستجو، برچسب‌های هدینگ همچنان از اهمیت بالایی در سئو برخوردارند. با یادگیری نکاتی که در این پست برای شما گردآوری شده است می‌توانید برچسب‌های هدینگ خود را بهینه سازی کنید. در صورتی که برای سئو صفحات خود و بهینه سازی تگ‌های هدینگ به کمک نیاز دارید، می‌توانید از خدمات سئو داخلی آساوب استفاده کنید. ما با استفاده از متخصص‌های سئو مجرب برچسب‌های محتوای شما را به بهترین شکل ممکن بهبود خواهیم بخشید و ساختار مناسبی را در محتوای شما پیاده سازی می‌کنیم تا شانس قرار گیری صفحات سایت شما در رتبه‌های برتر گوگل افزایش پیدا کند.

سید پویا کاظمیان

مدیر تولید محتوای آساوب

دیدگاهتان را بنویسید

برای مطالعه مطالب مرتبط با این پست پیشنهاد می‌کنیم که به مقالات زیر نگاه بیاندازید: