تاثیر شبکه های اجتماعی بر روی سئو سایت
/
/
تاثیر شبکه های اجتماعی بر روی سئو سایت

تاثیر شبکه های اجتماعی بر روی سئو سایت

راهنمای مطالعه

آیا به دنبال راهی هستید که با استفاده از رسانه‌های اجتماعی تاثیر مثبتی بر روی سئو و رتبه بندی صفحات سایت خود بگذارید؟ می‌خواهید کمپین سئو خود را با استفاده از رسانه‌های اجتماعی تقویت کنید؟

قرار گرفتن در رتبه‌های برتر یک امر بسیار حیاتی برای کسب و کارها می‌باشد. میزان فروش و سودآوری کسب و کارها رابطه مستقیمی با رتبه بندی آن‌ها دارد. اما رقابت شدیدی برای ظاهر شدن در رتبه بندی‌های برتر موتور جستجو قرار دارد. داده‌های سایت ورلدزمتر نشان می‌دهد که روزانه به طور متوسط 5 میلیون محتوا به صورت پست وبلاگ منتشر می‌شود.

مطمئنا قرار گرفتن در رتبه یک گوگل در این چنین حجم بالایی از محتوا کار بسیار سختی است و باید از تمامی پتانسیل‌های موجود برای تحقق این امر استفاده کرد.

با این حجم از محتوایی که روزانه منتشر می‌گردد، شانس صفحات سایت شما برای به نمایش درآمدن در شبکه‌های اجتماعی بسیار اندک می‌باشد. اما می‌توانید با داشتن استراتژی مناسب و گنجاندن شبکه‌های اجتماعی، شانس خود را افزایش دهید.

در این پست می‌خواهیم برای شما تاثیرات شبکه‌های اجتماعی بر روی سئو وب سایت را بررسی کنیم و نکات عملی برای افزایش تاثیرگذاری رسانه‌های اجتماعی بر روی سئو سایت به شما آموزش دهیم.

 

شبکه‌های اجتماعی چگونه بر روی سئو سایت تاثیر می‌گذارند؟

شبکه‌های اجتماعی آنچنان که فکر می‌کنید تاثیر مستقیمی بر روی سئو سایت نمی‌گذارند، اما بک لینک‌هایی که از شبکه‌های اجتماعی دریافت می‌کنید و برندینگی که برای کسب و کار شما انجام می‌دهند می‌تواند برای سئو سایت شما مفید واقع شود. شبکه‌های اجتماعی از 6 جهت بر روی سئو سایت تاثیرگذار خواهند بود:

  • توزیع گسترده محتوا
  • دارا بودن طول عمر کافی برای به نمایش داده شدن
  • بهبود دیده شدن به صورت آنلاین و ورود ترافیک ارگانیک
  • کمک به برندینگ و افزایش آگاهی از برند
  • افزایش اعتبار برند
  • باعث بهبود سئو محلی سایت خواهند شد

اشتراک گذاری محتوای سایت در شبکه‌های اجتماعی در رتبه بندی و سئو به صورت مستقیم تاثیر نمی‌گذارد، با این حال زمانی که افراد بیشتری شروع به اشتراک گذاری مطالب شما در شبکه‌های اجتماعی می‌کنند، سوشال سیگنال‌هایی را به موتور جستجو ارسال خواهند کرد که می‌تواند برای هدف مارکتینگ شما مفید واقع شود.

با اینکه می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی بک لینک دریافت کنید، اما گوگل این لینک‌ها را همانند بک لینک‌های دریافتی از سایر وب‌سایت‌های مرتبط و قدرتمند در نظر نخواهد گرفت.

 

شبکه‌های اجتماعی برای سئو چه اهمیتی دارند؟

چرا رسانه‌های اجتماعی برای سئو مهم می‌باشند؟ به این دلیل که رسانه‌های اجتماعی به صورت غیر مستقیم بر عوامل موثر در رتبه بندی صفحات سایت تاثیر می‌گذارند، مثلا شبکه‌های اجتماعی این توانایی را دارند که به وب‌سایت شما ترافیک ارسال کنند.

زمانی که شما محتوای با کیفیتی را منتشر می‌کنید و با مخاطبین خود ارتباط برقرار می‌کنید، آن‌ها حامی برند شما خواهند شد. دلیل آن هم در این است که شما چیزی ارزشمند در اختیار آن‌ها قرار می‌دهید. در نهایت این می‌تواند به اشتراک گذاری محتوای شما توسط مخاطب‌هایتان منجر شود.

فالوورهای آن‌ها نیز احتمالا همین کار را خواهند کرد و حلقه اشتراک گذاری گسترده‌تر خواهد شد. نوشتن و تولید محتوا می‌تواند راهی عالی برای جلب توجه بیشتر به سایت‌تان باشد. برخی از انواع محتوا که باعث افزایش ترافیک و اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی می‌شوند عبارت‌اند از:

  • پست‌های وبلاگ
  • ویدیوها
  • اینفوگرافیک‌ها
  • پادکست

این نوع از محتواها اطلاعات مفیدی را به پرسونای مخاطب هدف بازاریابی شما ارائه می‌دهند که باعث خواهند شد مخاطب‌های شما در آینده به برندتان سر بزنند و در نهایت به مشتری شما بدل شوند. اشتراک گذاری اطلاعات ارزشمندی که به خواننده کمک کند همان بازاریابی محتوایی است. اما اگر محتوا را به درستی توزیع نکنید برای شما تاثیر قابل توجهی را نخواهد گذاشت.

اینجاست که رسانه‌های اجتماعی وارد صحنه خواهند شد. زمانی که پست‌های خود را به اشتراک می‌گذارید، مخاطب‌های شما می‌توانند با اشتراک گذاری بیشتر مطالب شما را تقویت کنند. تحت چنین شرایطی است که بازدید محتوای شما افزایش پیدا خواهد کرد، ترافیک ورودی‌تان بهبود پیدا می‌کند و برای صفحات سایت خود بک‌لینک کسب خواهید کرد.

این‌ها همان سیگنال‌های اجتماعی هستند که به گوگل اطلاع می‌دهند محتوای سایت شما با کیفیت می‌باشد.

برای اینکه شبکه‌های اجتماعی که در آن عضو هستید تاثیر بیشتری بر روی استراتژی سئو شما داشته باشد نکات زیر را رعایت کنید:

درشبکه‌های اجتماعی خود از مطالب مفید و ارزشمند استفاده کنید.

ارسال محتوای با ارزش به شما کمک خواهد کرد تا جاذبه برند خود را افزایش دهید، بازدید محتوای خود را ارتقاء دهید و بک‌لینک‌هایی برای سایت خودتان کسب کنید.

بهینه سازی پروفایل‌های شبکه اجتماعی کمک می‌کند تا در نتایج جستجو رتبه بندی کسب کنید و بر تعداد فالوور و ترافیک ورودی خود اضافه کنید.

کیفیت محتوا، به ایجاد یک جامعه پیرامون برند شما کمک خواهد کرد.

همچنین فعالیت اصولی در شبکه‌های اجتماعی و انتشار محتوای با کیفیت باعث افزایش شهرت و اعتبار برندتان خواهید شد.

کسب لینک از شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به پست‌های وبلاگ شما کمک کند تا در گوگل ایندکس شوند.

ایندکس شدن صفحات سایت منجر به ترافیک بیشتر و بهبود رتبه بندی شما خواهد شد.

 

تاثیراتی که شبکه‌های اجتماعی بر روی کمپین‌های تبلیغاتی می‌گذارند

اگر رسانه‌های اجتماعی بر روی رتبه بندی صفحات سایت شما تاثیر مستقیمی نمی‌گذارند پس چه دلیلی دارد که برای آن‌ها وقت و هزینه صرف کنیم؟ در ادامه تاثیرات غیر مستقیمی که شبکه‌های اجتماعی بر روی فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ شما می‌گذارند را بررسی کرده‌ایم.

 

1-با استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌توانید عملکرد محتوا را بهبود دهید

در صورت استفاده نکردن از شبکه‌های اجتماعی فرصت بزرگی را برای به اشتراک گذاشتن مطالب خود از دست خواهید داد. رسانه‌های اجتماعی مکان مهمی برای اشتراک گذاری هر نوع محتوایی است که کسب و کار شما تولید می‌کند.

تولید محتوا و ارسال آن در وب‌سایت بدون اشتراک گذاری آن در شبکه‌های اجتماعی فایده‌ آنچنانی نخواهد داشت. برای تولید محتوا احتمالا زمان و انرژی زیادی را صرف کرده‌اید و در صورتی که آن را به اشتراک نگذارید، تمام کارهایی که برای آن انجام داده‌اید به نوعی هدر خواهد رفت.

شبکه‌های اجتماعی به شما این امکان را می‌دهند تا به مخاطبین بیشتری نسبت به چیزی که در وب‌سایت خود دارید دست پیدا کنید. هرچه افراد بیشتری از محتواهای وب‌سایت شما بازدید کنند و با شما تعامل داشته باشند، سیگنال‌های مثبتی به سمت موتورهای جستجو به شکل غیر مستقیم ارسال خواهد شد که می‌تواند بر روی رتبه بندی سایت شما تاثیر بگذارد.

 

2-فرصت‌های بیشتری برای کسب بک لینک ایجاد خواهید کرد

کسب ترافیک ورودی بیشتر تنها هدف اشتراک گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی نیست. با اشتراک گذاری محتوای وب‌سایت خود در این پلتفرم‌ها، احتمال کسب بک‌لینک برای وب‌سایت خود را افزایش خواهید داد.

بک‌لینک‌ها تاثیر زیادی بر روی سئو دارند. آن‌ها به موتورهای جستجو نشان می‌دهند که سایر وب‌سایت‌ها محتوای شما را ارزشمند تلقی کرده‌اند. شاید شما زمان زیادی را صرف ایجاد یک محتوای با کیفیت و با ارزش کنید ولی به دلیل اینکه کسی آن را مشاهده نمی‌کند، نادیده گرفته شود. شبکه‌های اجتماعی این فرصت را به شما می‌دهند که محتوا را به دست مخاطب‌های بیشتری برسانید. در صورتی که محتوای شما ارزش و کیفیت بالایی داشته باشد، شانس دریافت بک لینک طبیعی از سمت مخاطبین شما افزایش پیدا خواهد کرد.

 

3-پروفایل‌های اجتماعی می‌توانند برای برخی از عبارات رتبه بندی شوند

زمانی که مخاطب‌های شما از عباراتی که شامل اسم برند شما می‌باشد برای جستجوهای خود استفاده می‌کنند، این احتمال وجود دارد که پروفایل شبکه‌های اجتماعی شما در صفحه اول نتایج موتور جستجو ظاهر شود.

اشخاصی که در جستجوهای خود از نام برند شما استفاده می‌کنند، قبلا نسبت به آنچه ارائه کرده‌اید علاقه‌مند شده‌اند. از همین رو به دنبال دستیابی به محتوای جدید و جدای از آنچه در وب‌سایت خود ارائه کرده‌اید می‌باشند. این افراد علاقه‌مند هستند که پروفایل شبکه‌های اجتماعی شما را مشاهده کنند و دیدگاه متفاوتی نسبت به کسب و کار شما بدست بیاورند.

 

4-ترافیک بیشتری را به وب‌سایت خود هدایت خواهید کرد

قرار گرفتن در رتبه‌های برند گوگل، افزایش بازدید و جلب توجه بازدیدکنندگان هدف نهایی فرآیند سئو می‌باشد. با این وجود افزایش رتبه بندی وب‌سایت تنها راه افزایش ترافیک ورودی وب‌سایت نیست. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و ارسال مطالب مورد علاقه مخاطب‌ها می‌تواند به شما در کسب ترافیک بیشتر برای وب‌سایت‌تان کمک کند.

با توجه به تعداد افراد حاضر در شبکه‌های اجتماعی، شما می‌توانید تضمین کنید که مخاطبین هدف‌تان در این پلتفرم‌ها حاضر هستند. احتمال دارد که این افراد از طریق جستجو در گوگل با کسب و کار شما آشنا نشده باشند، اما به محصولات یا خدمات شما نیاز داشته باشند. اگر فرآیند سئو را به تازگی استارت زده‌اید و سایت شما تعداد کلیک بسیار کمی دارد، استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به شما کمک کند تا بازدیدکنندگان بسیار بیشتری را برای وب‌سایت‌تان بدست بیاورید.

برای وب‌سایت‌هایی که هدف‌شان آوردن بازدیدکننده به وب‌سایت است، یادگیری نحوه استفاده از شبکه‌های اجتماعی در جهت جذب بازدیدکننده ضروری می‌باشد.

 

5-داشتن پروفایل اجتماعی اعتماد ایجاد می‌کند

یکی از دلایل سرمایه گذاری کسب و کارها در فرآیند سئو، ایجاد اعتماد بین مخاطبان است. امروزه در هر حوزه و صنعتی که مدنظر داشته باشید، کسب و کارهای زیادی وجود دارند که می‌توانید از بین آن‌ها محصولات و خدمات مورد نیاز خود را انتخاب کنید. شاید در نگاه اول داشتن گزینه‌های زیاد یک امتیاز مثبت تلقی شود، اما کار را برای انتخاب بهترین گزینه دشوار خواهد کرد.

کسب و کارهای بسیاری وجود دارند که قابل اعتماد نیستند و برای مصرف کننده چیز خاصی را فراهم نمی‌کنند. امروزه اکثر کسب و کارها در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند و در صورتی که از پروفایل اجتماعی ضعیفی برخوردار باشند می‌تواند برایشان گران تمام شود و مشتریان خود را از دست بدهند.

اگر از سئو به عنوان ابزاری جهت ایجاد اعتماد و افزایش شهرت برند خود استفاده کرده‌اید، شبکه‌های اجتماعی نیز در کنار آن می‌توانند به شما کمک بسیار بزرگی کنند.

 

نتیجه گیری

باید از تمامی ابزار موجود برای ساختن برند خود در فضای آنلاین استفاده کنید. سئو و شبکه‌های اجتماعی هر دو مزایای خاص خودشان را برای کسب و کارها دارند، اما زمانی که از هر دو در کنار هم استفاده کنید، موثرتر واقع خواهند شد.

صرف اینکه در شبکه اجتماعی برای خودتان صفحه‌ای ایجاد کنید شاید به صورت مستقیم هیچ تاثیری بر روی سئو سایت شما نگذارد، اما اگر بر روی پروفایل اجتماعی خود کار کنید، خواهید دید که این دو در کنار هم چه مزایایی برای کسب و کار و وب‌سایت شما به ارمغان خواهند آورد.

سید پویا کاظمیان

مدیر تولید محتوای آساوب

دیدگاهتان را بنویسید

برای مطالعه مطالب مرتبط با این پست پیشنهاد می‌کنیم که به مقالات زیر نگاه بیاندازید: