بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing)
/
/
بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing) چیست؟ چه مزایایی دارد؟

بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing) چیست؟ چه مزایایی دارد؟

راهنمای مطالعه

بازاریابی درونگرا یک رویکرد مارکتینگ است که با ایجاد محتوای ارزشمند و تجربیات جدید سعی در جذب مشتریان دارد. بر خلاف بازاریابی برونگرا که در آن از محتوایی استفاده می‌گردد که شاید باب میل مشتری نباشد، در بازاریابی درونگرا، محتوایی که مشتری به دنبال آن می‌گردد را تولید و در اختیارشان قرار می‌دهیم که در این صورت یک ارتباط قوی و موثر بین برند و مشتری تشکیل خواهد شد.

 

منظور از بازاریابی درونگرا چیست؟

خیلی ساده بخواهیم بگوییم، بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing) فرآیندی است که با پیاده سازی آن مشتریان احتمالی می‌توانند برند شما را پیدا کنند. این امر اغلب قبل از آمادگی مشتری برای خرید محصول یا خدمات مورد نظرش رخ می‌دهد، اما پیدا کردن برند و برقراری تماس زودهنگام می‌تواند بر روی انتخاب آن‌ها تاثیرگذار باشد و در نهایت منجر به درآمد برای برندی که از این استراتژی استفاده می‌کند، گردد.

اینباند مارکتینگ در واقع یک بازاریابی کششی است که از روش‌هایی مانند بازاریابی محتوایی، وبلاگ نویسی، ایجاد رویدادها، سئو، سوشال مارکتینگ و … برای افزایش آگاهی از برند و جذب مشتریان بالقوه استفاده می‌کند.

در حالی که بازاریابی برونگرا به دنبال مشتریان است، اینباند مارکتینگ بر روی بیشتر دیده شدن تمرکز دارد. به بیان دیگر بازاریابی درونگرا به جای اینکه به دنبال جلب توجه باشد، سعی در استفاده از روش‌هایی دارد که نتیجه آن‌ها افزایش آگاهی از برند، تشکیل توسعه روابط و دسترسی به مشتریان بالقوه می‌باشد.

این روش‌ها برای مشتریان از جذابیت خاصی برخوردار است، زیرا این روش‌ها سعی در آموزش دادن مخاطبین و ارائه اطلاعات ارزشمند به آن‌ها دارند. محتوای ارائه شده توسط بازاریابی درونگرا اغلب محتوایی آموزشی و سرگرم کننده است.

 

استراتژی‌های بازاریابی درونگرا

این استراتژی‌ها به شما کمک می‌کند تا به شکلی موثر برای مخاطب‌های خود بازاریابی انجام دهید. در ادامه استراتژی‌های خاصی را برای جذب مشتری، تعامل بیشتر و خوشحال سازی مصرف کنندگان به شما معرفی خواهیم کرد.

 

استراتژی جذب

در این مرحله از استراتژی‌های بازاریابی درونگرا که مخاطبان هدف و پرسونای خریداران را به خود جذب می‌کند، از تولید محتوا به عنوان هسته اصلی این روش استفاده می‌گردد. در این روش برای دستیابی به مخاطب‌های هدف باید شروع به تولید و انتشار انواع محتوای مورد نیاز مخاطب‌ها کنید، این محتواهای ارزشمند می‌توانند در قالب پست‌های وبلاگی یا پست‌های ارسالی در شبکه‌های اجتماعی انتشار داده شوند.
برای مثال می‌توانید راهنمای استفاده از خدمات و محصولات‌تان، جزئیات مربوط به پروموت‌ها و تخفیف‌های خود یا ارائه اطلاعاتی در مورد راه حل‌هایی که با استفاده از آن مشکلات مخاطب‌های خود را حل می‌کنید را می‌توانید در وبلاگ یا شبکه‌های اجتماعی خود انتشار دهید.

برای جذب مخاطب‌ها در سطحی عمیق‌تر باید از استراتژی‌های سئو کمک بگیرید. فرآیند سئو به شما کمک می‌کند تا کلمات و عبارات کلیدی خاص مربوط به محصولات، خدمات، چالش‌هایی که از پیش روی مشتریان برمی‌دارید و راه‌حل‌هایی که به آن‌ها ارائه می‌دهید را در صفحات سایت خود هدف قرار دهید و برای آن‌ها رتبه بندی کسب کنید.

با استفاده از این فرآیند محتوا و اطلاعات شما به صورت ارگانیک در صفحه نتایج جستجوی گوگل ظاهر خواهد شد. از همین رو مشتریانی که به دنبال دسترسی به این اطلاعات هستند محتوای شما را خواهند دید و با برند و کسب و کار شما آشنا خواهند شد.

 

استراتژی‌های تعاملی

زمانی که از بازاریابی درونگرا استفاده می‌کنید، باید اطمینان حاصل کنید که مخاطب‌ها و مشتریان شما بتوانند به گونه‌ای با شما ارتباط برقرار کنند و روابط طولانی مدتی را با برند شما ایجاد کنند. در زمان استفاده از استراتژی‌های تعاملی باید اطلاعاتی را در مورد ارزشی که کسب و کار شما برای آن‌ها فراهم می‌کند را در اختیارشان قرار دهید.

به این نکته توجه داشته باشید که شما در حال فروش محصول به مشتریان خود نیستید، بلکه دارید یک راه حل به آن‌ها می‌فروشید. چنین رویکردی تضمین خواهد کرد که تمامی تعاملات بین شما و مشتریانتان برای هر دو طرف سودمند خواهد بود.

 

استراتژی‌های خوشحال کردن مشتری

این بخش از بازاریابی درونگرا تضمین می‌کند که مشتری برند تا مدت‌ها پس از خرید خود خوشحال، راضی و مورد پشتیبانی قرار بگیرند. هر کسب و کاری برای پیاده سازی این استراتژی نیاز به یک تیم حرفه‌ای از مشاورها و متخصص‌ها دارد تا هر زمان که مشتری نیاز به کمک داشت در کنار او باشند.

داشتن مشتری خوشحال بسیار سودمند و مفید خواهد بود. زمانی که مشتری از خرید خود و رفتار برند شما خوشحال باشد، همانند یک بازاریاب عمل خواهد کرد و خدمات و محصولات شما را به اطرافیان خود معرفی خواهد کرد.

در اصل با خوشحال نگه داشتن مشتریان خود باعث به وجود آمدن بازاریابی دهان به دهان خواهید شد. این چرخش حرف‌ها به صورت دهان به دهان تاثیرات شگفت انگیزی بر روی برند شما و فروشتان خواهد داشت.

 

مزایای بازاریابی درونگرا

شاید نتایج بازاریابی درونگرا در نگاه اول به اندازه سایر روش‌های تبلیغاتی به چشم نیاید، اما در بلند مدت می‌تواند مزایای شگفت انگیزی را برای شما به همراه داشته باشد. در ادامه به تعدادی از مزایای مهم استفاده از بازاریابی درونگرا اشاره کرده‌ایم:

 

1-کاهش هزینه‌های مارکتینگ

امروزه در عصر دیجیتال، استفاده از بازاریابی‌های انبوه علاوه بر داشتن نتایج محدود، بسیار پر هزینه و با ریسک بالا نیز می‌باشند. استفاده از چنین روش‌هایی به قول معروف همانند قرار دادن تمامی تخم مرغ‌ها در یک سبد می‌باشد یا مثلا در تاریکی تیری را پرتاپ کنید و امیدوار باشید که به هدف برخورد کند.
با سرمایه گذاری بر روی بازاریابی درونگرا، کسب و کار شما می‌تواند در هزینه صرف جویی کند و از نرخ بازگشت سرمایه بیشتری در بلند مدت برخوردار گردد.

 

2-کسب اعتماد و اعتبار بیشتر

زمانی که به مشتری قدرت می‌بخشید و این فرصت را به او می‌دهید تا با استفاده از تحقیقات شخصی خودش و به صورت کاملا ارگانیک کسب و کار شما را بیابد، تا اینکه با استفاده از بیلبورد فریاد بزنید “همین الان این را بخر!”، از اعتبار بسیار بیشتری برخوردار خواهید شد.

علاوه بر این بیش از 85 درصد از مصرف کنندگان امروزی قبل از تصمیم‌گیری به خرید، تحقیقات خود را به صورت آنلاین در مورد خدمات و محصولات مورد نیازشان انجام می‌دهند.

 

3-کسب ترافیک با کیفیت و مشتریان بالقوه

بازاریابی درونگرا تنها در مورد ایجاد آگهی از برند در بین مخاطبین نیست. این استراتژی به شما کمک می‌کند تا ترافیک با کیفیت و مشتریان بالقوه خود را جذب کنید. با استفاده از یک رویکرد هدفمند و آگاهانه می‌توانید مشتریان بالقوه‌ای را جذب کنید که به احتمال خیلی زیاد به راه‌حل‌های شما علاقه‌مند باشند و در آینده از شما خرید کنند.

 

4-ایجاد فرصت یادگیری و تکامل

داشتن تعامل با مشتریان به ارتقاء کسب و کار شما بسیار کمک خواهد کرد. در صورت ایجاد تعامل با مشتریان و مخاطب‌های کسب و کارتان در بخش کامنت‌های وبلاگ یا شبکه‌های اجتماعی می‌توانید با دغدغه‌ها و نیازهای آن‌ها آشنا شوید و خدمات و محصولات خودتان را در راستایی رفع این نیازها بهبود ببخشید.

 

نتیجه‌گیری

امروزه زمان استفاده از بیلبورد و تراکت و این چنین تبلیغاتی به سر آمده است. این نوع از تبلیغات با وجود داشتن هزینه‌های گزاف از تاثیرگذاری بسیار کمتری نسبت به گذشته برخوردار هستند.

امروزه بازاریاب‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که تبلیغات کورکورانه و فرستادن پیام به طیف وسیعی از آدم‌ها جوابگو نخواهد بود، بلکه باید اجازه داد که مشتریان به دنبال خدمات و محصولات مورد نظرشان بگردند.

به همین دلیل در سالیان اخیر استفاده از روش‌های بازاریابی درونگرا رواج یافته و توانسته که نتیجه‌های بسیار مطلوبی را نیز از خود به جای بگذارد. امیدواریم که با مطالعه این پست با مفهوم بازاریابی درونگرا آشنا شده باشید.

اگر به دنبال یک آژانس حرفه‌ای برای پیاده سازی استراتژی‌های بازاریابی درونگرا متناسب با برند خود هستید و از آنجایی که این استراتژی بر محور تولید و انتشار محتوا استوار هستند، می‌توانید از خدمات تولید محتوای متنی آساوب برای تولید انواع محتوای متنی برای وب‌سایت خودتان استفاده کنید. با ما در ارتباط باشید تا مشاوره‌های لازم جهت پیاده سازی استراتژیی مورد نیازتان را به شما ارائه کنیم.

سید پویا کاظمیان

مدیر تولید محتوای آساوب

دیدگاهتان را بنویسید

برای مطالعه مطالب مرتبط با این پست پیشنهاد می‌کنیم که به مقالات زیر نگاه بیاندازید: